niedziela, 22 lutego 2015

Problemy z łączeniem - najlepiej pokażę na dwóch przykładach

W poprzednich postach i w komentarzach mowa była m.in. o tym jak trudno połączyć zdjęcia w panoramę z dwóch i więcej kawałków w taki sposób, żeby wyglądały (zwłaszcza w dużych powiększeniach!) jak powstałe z jednego negatywu. Pomyślałem sobie, że najlepiej będzie, jeśli pokażę tu Państwu korespondencję między Krzysztofem Liberkowskim, „kropkowym” skanerzystą (przypominam - skaner bębnowy scanmate 3000) i specjalistą od przygotowania do druku (m.in. duplex, triplex):

Tak jak pisałem wcześniej – problem leży raczej po stronie zmiany perspektywy przez optykę po przesunięciu kadru, może też małe zakładki, dystorsja? Łączenie na elementach architektury to też inna rzecz niż zdjęć, na których występuje tylko przyroda. 
Tutaj niewiele da się ukryć. Proszę spojrzeć, kiedy elementy u góry fotografii się pokrywają, to dół całkowicie ucieka. Poziomy też różnią się na tyle, że jedno ze zdjęć musi być obracane aż o kilka stopni.
Andrzej Jerzy Lech skanował swoje panoramy z jednej płyty, a i tak były czasem problemy z łączeniem. Niektóre musiał poprawiać. To będzie trudne zadanie.

Krzysztof

Pyzdry

Sieraków

12 komentarzy:

 1. Linhof Technorama 617, ale jeśli mają to być wydruki to polecam funkcję "panorama" dostępną w większości smartfonów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Waldek, spytaj anonima, on Ci prawdę powie ;))

  OdpowiedzUsuń
 3. a nie lepiej spróbować podziałać w stylu Waltera Niedermayr'a? bez nadmiernego szopowania, takie bardzo naturalne podejście, i można zachować pełną klatkę. Nie wiem jak to technicznie jest robione, w sensie obiektyw z dużym polem krycia i panorama realizowana za pomocą shiftu, czy inaczej, ale efekt imho jest ciekawy. No i nikt w naszym kraju czegoś takiego nie robił na większą skale ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za wszystkie podpowiedzi, mam o czym myśleć...

  OdpowiedzUsuń
 6. problem wywołuje niewłaściwa oś obrotu (w dodatku pojawia się chyba także przechył na boki), powinna być wokół osi obrotu obiektywu (można ją empirycznie wyznaczyć, na negatywach kosztowna zabawa, chociaż z kamerą wielkoformatową można obserwować na matówce) do czego jest potrzebna głowica panoramiczna (można zrobić z paru płaskowników lub kątowników); w pewnym sensie może pomoże dobry program do panoram, czyli np. PTGUI, ale cudów nie zdziała.

  OdpowiedzUsuń
 7. O co chodzi? Co to znaczy „Nodal Point”?

  OdpowiedzUsuń
 8. Np.: https://www.youtube.com/watch?v=JpFzBq0g7pY
  Podobnie należy postępować z kamerą wielkoformatową.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń